Що таке АІС?

Автоматична ідентифікаційна система (або Автоматична Інформаційна Система)

Автоматична ідентифікаційна система, скорочено АІС (від англ. AIS - Automatic Identification System), передає дані про судно за допомогою хвиль НВЧ/УКХ діапазону. Якщо по-простому, АІС - це передавач, встановлений на судні, який транслює в радіоефір певні дані - статичну інформацію (не змінюється під час плавання) і динамічну (оновлюється в реальному часі). Динамічні дані АІС отримує від підключених до нього приладів (зокрема, GPS).

До статистичної інформації, переданої АІС, відноситься назва судна, позивний, IMO номер, номер MMSI, довжина і ширина судна і дані про поточний рейс - порт призначення, дата і час приходу, осадка судна. Інформація від поточний рейс забивається судноводієм, як правило, навігаційним помічником, перед виходом з порту і може змінюватися на переході, якщо необхідно.

До динамічної інформації можна віднести поточні координати судна (LAT, LONG), курс (COG), швидкість руху (SOG) і швидкість повороту (ROT).

Ні супутникова, ні мобільний зв'язок в АІС не використовується, тільки радіочастоти, тому прийом і передача даних АІС абсолютно безкоштовна (тільки сам прилад і його первісна установка, зрозуміло, оплачується судновласником).

Як пише Вікіпедія, останнім часом з'явилася тенденція трактувати АІС як Автоматичну інформаційну систему (від англ. Automatic Information System), що пов'язано з розширенням функціональності системи в порівнянні з ординарної завданням ідентифікації суден.

Перейти до онлайн карти

Використання технології АІС

Спочатку, дані системи АІС використовувалися тільки в цілях безпеки (safety & security) мореплавання, однак, на даний момент АІС набула широкого поширення і в інших сферах. Наприклад, назви і позиції суден, які транслює система використовуються для створення онлайн карт суден в реальному часі.